Μ. Αλεξάνδρου 1, Πάτρα
dmgsecr@upatras.gr

Στρατηγικοί Στόχοι του ΠΜΣ

[Ακαδημαϊκό Έτος 2023-2024]

Οι στρατηγικοί στόχοι του Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών «Διοίκηση Τουριστικών Προορισμών και Επιχειρήσεων» συνδέονται με τους αντίστοιχους του Τμήματος και του Ιδρύματος και είναι οι εξής:

α.     Η προαγωγή γνώσεων στη Διοίκηση Τουριστικών Προορισμών και Επιχειρήσεων και η ανάπτυξη έρευνας στις συναφείς επιστημονικές περιοχές.

β.     Η παραγωγή επιστημόνων ικανών να ακολουθήσουν ακαδημαϊκή σταδιοδρομία.

γ.      Η μεταπτυχιακού επιπέδου εξειδικευμένη εκπαίδευση για διοικητικά στελέχη τουριστικών επιχειρήσεων, οργανισμών και φορέων στον δημόσιο και ιδιωτικό τομέα, τόσο σε εθνικό, όσο και σε διεθνές επιχειρησιακό περιβάλλον.

δ.     Η παροχή γνώσης και ειδίκευσης σε θέματα βιωσιμότητας και αειφορίας και η εφαρμογή τους στη διαχείριση τουριστικών προορισμών, σε όρους οικονομίας, κοινωνίας και περιβάλλοντος (φυσικού και ανθρωπογενούς).

ε.      Η παροχή των απαραίτητων υψηλού επιπέδου γνώσεων για αποδοτική και αποτελεσματική διαχείριση των φυσικών, ανθρωπογενών, ανθρώπινων, οικονομικών και τεχνολογικών πόρων, στο πλαίσιο των νέων τάσεων και εξελίξεων στον τομέα του τουρισμού.

στ.   Η παροχή γνώσης και ειδίκευσης σε θέματα διοίκησης τουρισμού πολιτιστικής κληρονομιάς και διοίκησης εκδηλώσεων κ.ά., στο πλαίσιο της ανάπτυξης μορφών τουρισμού που προάγουν την άμβλυνση της εποχικότητας και τη βελτίωση της ποιότητας υπηρεσιών στους τουριστικούς προορισμούς.

ζ.      Η σύνδεση του ΠΜΣ με την αγορά εργασίας και η ισχυροποίηση της εξωστρέφειας του.

η.     Η σύνδεση του ΠΜΣ με σπουδές τρίτου κύκλου.

θ.     Η σύνδεση του ΠΜΣ με τους αποφοίτους του.

ι.      Η ενίσχυση διοικητικής υποστήριξης και υποδομών με προτεραιότητα στη φοιτητική μέριμνα.

Η επίτευξη των παραπάνω στόχων αποτελεί βασικό μέλημα του Τμήματος Διοίκησης Τουρισμού και καθίσταται δυνατή χάρη στην υψηλού βαθμού ποιότητα των μελών του Τμήματος και στην ενεργό συμμετοχή των μεταπτυχιακών φοιτητών στις δραστηριότητές του.